Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Prof. KLAUS-HEINRICH STANDKE

khs

Prezes, Biuro TECHNOLOGY PARTNERS w Berlinie
Przewodnczący, Międzynarodowy Zespół Ekspertów

klaus-heinrich.standke@technologypartners.pl

Dr nauk politycznych, TU Berlin

Od 1995 roku jest honorowym profesorem na Uniwersytecie Gospodarczym w Poznaniu. Prowadzi wykłady w Ecole des Hautes Etudes Commerciales (HEC), Paryż, w Instytucie Wschodnioeuropejskim FU Berlin i Uniwersytecie w Poczdamie. Prowadzi działalność odczytową na wielu uniwersytetach i innych gospodarczych i politycznych placówkach w Zachodniej i Wschodniej Europie, w Północnej i Południowej Ameryce, Azji i Afryki.

Pomiędzy 1965 a 1990 kierownicza działalność w międzynarodowych organizacjach rządowych: Pracownik dyrekcji naukowej OECD w Paryżu, a w tym 1969-1974 Generalny Sekretarz Europejskiego Zjednoczenia dla Zarządzania Badań Przemysłowych (EIRMA), Paryż, do którego należało 170 firm przemysłowych z 18 europejskich krajów.

Po wstąpieniu RFN do ONZ, wybrany, jako pierwszy Niemiec, na dyrektora nauki i technologii przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Był odpowiedzialny za przygotowanie światowej konferencji naukowej ONZ w roku 1979 (UNCSTD) w Wiedniu jak również jako kierujący dyrektor w sektorze naukowym Konferencji UNESCO w 1989 roku w Paryżu, na koniec w randze Generalnego Dyrektora. Był członkiem ciała przygotowawczego Światowej Konferencji Naukowej UNESCO i ICSU w 1999 roku w Budapeszcie.

Po upadku muru powrót do Berlina jakoPrezes Założyciel (1990-1995) Akademii Gospodarczej Wschód Zachód (OWWA), wspólne przedsięwzięcie BDI, DIHK, IHK w Berlinie, wielu banków niemieckich i około 50 Środkowo i Wschodnio Europejskich przedsiębiorstw przemysłowych.

Strategiczny doradca m.in. Rady Europejskiej (rozwój koncepcji polityczno naukowej dla dużej Europy), polskiego rządu (naukowe i technologiczne przygotowanie do członkostwa UE), rządu Rosji (rozwój koncepcji EXPO), banku inwestycyjnego w Berlinie (utworzenie wspólnoty odrzańskiej dla nauki, technologii i gospodarki).

Autor i/lub wydawca 14 książek lub samodzielnych opracowań i ponad 160 artykułów w czasopismach, gazetech,i naukowych opracowań na temat międzynarodowych stosunków gospodarczych (szczególnie w zakresie wschodniego rozszerzenia UE),  naukowej i technologicznej kooperacji, międzynarodowej zdolności do współzawodnictwa jak też problematyki Berlina.

Członek „President’s Council” Nowojorskiej Akademii Nauki, członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, specjalny doradca ds. Europy Wschodniej „Prince of Wales Business Leaders” w Londynie, członek rady fundacji „Fundacja Kulturalna Dom Europejski, Berlin.